Kobiety widzą sercem


Pisał Jan Paweł II w „Liście do kobiet” (dnia 29 czerwca 1995 roku, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła) : „Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Widzi go niezależnie od różnych układów ideologicznych czy politycznych. Widzi go w jego wielkości i w jego ograniczeniach, i stara się wyjść mu naprzeciw, oraz przyjść mu z pomocą. W ten sposób urzeczywistnia się w dziejach ludzkości podstawowy zamysł Stwórcy i na różne sposoby nieustannie ukazuje piękno — nie tylko fizyczne, ale nade wszystko duchowe, jakim Bóg obdarzył od początku człowieka, a w szczególności kobietę”.

Ten list a także list apostolski „Mulieris dignitatem” o godności i powołaniu kobiety, z 1988 r. są ważnymi dokumentami papieskimi o kobiecie i do kobiet. 

Obchodzony dziś Dzień Kobiet to dobra okazja by przypomnieć sobie treść tych listów i poruszane w nim „kobiece” wątki w nauczaniu Jana Pawła II.

Przytoczony wyżej fragment nie jest przypadkowy. Wybrałam go, ponieważ zainspirował mnie do przypomnienia sobie książek takich właśnie kobiet, o których powiedzielibyśmy, że nie tylko „widziały sercem” ale wytrwale poszukiwały doświadczenia Bożej obecności, tym samym dostarczając wzorców kobiecości dla swojego stanu i pełniąc funkcje historyczne czy kulturowe. A że mamy rok życia konsekrowanego (zresztą w liście do kobiet Jan Paweł II zwraca się także do kobiet konsekrowanych) moją listę otwierają dzieła świętych i błogosławionych. Wybór jest całkowicie subiektywny. Każdą z tych książek przeczytałam, każda pozostawiła we mnie swój ślad.

Lista nie jest kompletna. Chciałabym by się powiększała, dlatego z przyjemnością poznam Państwa propozycje.

Edyta Stein (św. Benedykta od Krzyża):

„Dzieje pewnej rodziny żydowskiej”

„Kobieta” (nowość 2015) - tom pism zawierający rozmaite artykuły, referaty i wykłady na temat kobiety

Św. Teresa od Jezusa:

„Droga doskonałości”

„Księga życia”

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus:

„Dzieje duszy”

„Żółty zeszyt”

Bł. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego:

„Listy”

Catherine de Hueck Doherty:

„Fragmenty mojego życia”

„Dusza mojej duszy”

Św. Katarzyna ze Sieny:

„ Dialog o Bożej opatrzności”

Św. Hildegarda z Bingen:

"Dramat końca czasów oraz inne wizje"

Św. Faustyna Kowalska:

 „Dzienniczek”

Św. Urszula Ledóchowska:

„Świętość jest czymś tak prostym”  (myśli świętej zebrane przez s. Małgorzatę Krupecką)

 „Zorza”

Bł. Anna Katarzyna Emmerich:

„Życie Maryi”

Bł. Marcelina Darowska:

(napisała 144 tomów maszynopisu, ale nie znalazłam żadnej dostępnej publikacji, czy ktoś jej dzieła wydał?)

Podobnie z bł. Natalią Tułasiewicz (tylko w PDF jest dostępna jej korespondencja z pobytu w Hanowerze).

Już mam pomysł na kolejną listę, którą rozpocznę od książki, którą właśnie czytam, czyli  „Dziewczyn wyklętych”.  Zawarte w niej historie dotyczą kobiet, które z pewnością nie tylko widziały sercem, ale swoje serca oddały z miłości, w ofierze. Fascynująca lektura. (Szymon Nowak, „Dziewczyny wyklęte”, wyd. Fronda)